Наші партнери

Мозаїка в архітектурі та ландшафті

Садиба Зелений Дуб

Романівські вівці

 
 

| ДОМАШНЯ > | СТАТТІ | ОСОБЛИВОСТІ ДОГЛЯДУ ЗА КАКТУСАМИ ТА СУКУЛЕНТАМИ

| ДОМАШНЯ > | ПРОДУКТИ >| Субстрати для роздрібної торгівлі >| Субстрат ДЛЯ КАКТУСІВ| ОСОБЛИВОСТІ ДОГЛЯДУ ЗА КАКТУСАМИ  ТА СУКУЛЕНТАМИ       

Як пересадити пустельний кактус?

Цвіте кактус Ferocactus macrodiscus   

       Кактуси чудові кімнатні рослини, вони радують око своїм незвичайним виглядом і вражаючими квітами. Догляд за кактусами і сукулентами дещо відрізняється від звичайних кімнатних рослин. Проте ці екзотичні рослини легко вирощувати навіть для початківця аматора. Часто вважають, що кактуси почуваються найкраще, якщо за ними взагалі не доглядати. Дійсно, важко знайти іншу рослину, яку можна помістити в такі ж погані умови, як кактус, і вона все-таки переживе господаря! Мільйони ледве живих кактусів на бабусиних вікнах існують десятиліттями майже не змінюючись. Це і не дивно.  Адже всім відомо, що кактуси в природі живуть у пустелі, прекрасно переносять посуху й постійну спеку, і при нагоді часом навіть зацвітають.  Проте кактуси, як і інші рослини, потребують любові і кваліфікованого догляду. Надлишок води може швидко  погубити кактуси. Літня спека і засуха переведе їх у сплячку. Для нормального розвитку й регулярного цвітіння їм потрібна низька зимова температура, а влітку перегрітим задушливим кімнатам вони надали б перевагу відкритому повітрю. Ваш нещасний запилений кактус оживе, буде цвісти з регулярністю нарцисів, якщо ви будете поводитися  з ним так, як треба.

Цьвіте Ferocactus macrodiscus Фото з сайту   http://www.absolutelycactus.com

         Серед кактусів слід розрізняти  дві принципово відмінні групи - пустельні кактуси та тропічні кактуси. Потреби рослин цих двох груп  у ґрунті й догляді різні. Надалі ми будемо говорити лише про пустельні кактуси, які походять з спекотних напівпустель Америки. Їхні особливості - потребують мінімального поливу, а з жовтня по березень можуть обходитися без води, вимагають прямого сонячного світла, без якого не будуть цвісти, їх можна  розміщувати на південних вікнах. В природі є величезна кількість видів кактусів і кожен з них має індивідуальні вимоги до вирощування. Але існують основні принципи догляду, які ґрунтуються  на фізіології цієї групи рослин. У цій статті наводиться лише загальна довідкова інформація з пересадки здорових пустельних кактусів та інших сукулентів. Якщо після пересадки кактус скривився і загнив, не поспішайте звинувачувати субстрат. Згадайте, а чи все ви зробили правильно?!

   Кактуси можна купити в квітковому магазині або в садовому центрі протягом усього року, хоча найкращий час для придбання це літо. До покупки ваш кактус тривалий час ріс у невеликому горщику і, швидше за все, вимагає пересадки. Тому разом з новим кактусом вам необхідно придбати ще кілька речей.

      Горщики, великі чи малі горщики?: Звичайна загальновідома порада така: "Оберіть горщик на 2-3 сантиметри більший того, в якому він росте. Також переконайтеся, що в горщику є отвори для стоку води, тому що без них кактус буде гнити і швидко загине ". Останнє настільки очевидно, що іноді може бути проігноровано.
       Це правильно, але бувають виключення. Іноді безпечніше пересаджувати в горщик такого ж розміру як старий, особливо види
, що повільно ростуть та схильні до кореневої гнилі  (Astrophytum, Ariocarpus, Lophophora, Aztekium, Obregonia). Причиною цього є те, що у великій кількості субстрату в горщику буде зберігатися багато води, яка не може бути використана слабкою кореневою системою, тому довго висихає, це може призвести до потенційних проблем з гниллю. Більш стійкі види кактусів (Cereus, Trichocereus, Hylocereus, Stenocereus, Myrtillocactus, Opuntia), як правило, пересаджують у більші на 2-3 см горщики, оскільки вони не такі чутливі до перезволоження. Є кілька видів кактусів, які в природі ростуть в умовах обмеженого простору в тріщинах скель, але більшість сортів ростуть краще без обмеження кореневої системи.
      Б
ільшість кактусів і сукулентів мають волокнисту поверхневу кореневу систему. Для них краще всього використовувати широкі горщики. Кактуси з досить потужною кореневою системою можна саджати в більш глибокі горщики.
       З іншого боку горщик не повинен бути занадто тісним - адже корінн
ю потрібно розвиватися. Очевидно що тільки добре розвинена коренева система може забезпечити розкішну надземну частину рослини! Великі красиві кактуси в маленьких горщиках виростити просто неможливо. Але ще раз попереджаємо - не перестарайтеся!
      Застосовуються глиняні неглазуровані або пластикові горщики. Глиняні горщики пористі, забезпечують трохи кращий повітрообмін і дренаж, хорошу стійкість рослини. Сукуленти в глиняному горщику виглядають більш природно
, більше по "пустельному". Можна використовувати і пластикові горщики, однак у цьому випадку слід  більш уважно поставитися до вибору субстрату і особливо - поливу. Пластикові горщики утримують воду краще, ніж глиняні. Взагалі матеріал горщика не має великого значення. Це більше питання особистих уподобань. Важливо, щоб корені ніколи не перебували протягом тривалого часу в стоячій воді, тому не залишайте воду в блюдці під квітковим горщиком.

      Субстрат: Вам потрібний буде також ґрунт для кактусів.  Питання   “Який ґрунт вибрати?” для пустельного кактуса  та інших сукулентів зовсім не є другорядним. Поширеною помилкою є вирощування у невдало складеній ґрунтовій суміші та неправильно вибраному посуді.

         Куплений в магазині кактус часто висаджений в чисто торф'яний субстрат. Для професіонала при вирощуванні в теплиці це добре. Але якщо ви дуже любите свій кактус і часто підходите до нього з лійкою, це погано. Торф'яний субстрат занадто  та легкий, коли кактус підросте, він буде падати. Пам’ятайте - ворог номер один пустельного кактуса це зайва вода і болото в горщику. Тому субстрат для кактусів повинен бути досить структурований, волого- і повітропроникний, надлишки поливної води повинні швидко стікати, забезпечуючи хороший дренаж. Для забезпечення стійкості - використовуйте важкі горщики, дренаж з гравію, важкий субстрат. У природі кактуси ростуть на дуже бідних ґрунтах, субстрат для них не повинен бути надто поживним. Більшість кактусів вимагає слабокислої реакції рН ґрунту.

     Для цих рослин не так істотно, з яких компонентів складається субстрат, головне - кислотність і структура суміші, кількість і співвідношення в ній поживних речовин. Вибираючи субстрат зверніть увагу на наступне:

    - субстрат для кактусів має бути пористим і пухким, що забезпечує вільний доступ кисню до коріння і одночасно  достатньо вологоємким, тому що без води неможливо утворення поживного ґрунтового   розчину і його всмоктування;

     - має бути низький рівень мінеральних поживних елементів та збалансоване їх співвідношення;

    - оптимальний ґрунт для кактусів має кислу, або слабо кислу реакцію рН від 4,5 до 6,0;

    -  відсутність у ґрунті не розкладених органічних компонентів (гній, курячий послід, компост, залишки рослин та ін.), а також небезпечних для коренів патогенних грибів,  водоростей та шкідників.  

      Якими конкретно прийомами і матеріалами будуть досягнуті ці якості - не так вже й важливо. Важкі, багаті нерозкладеною органікою, надто вологоємкі суміші згубні для пустельних кактусів.  Верховий і низинній торф утворився  на протязі сотень років з болотних рослин в умовах підвищеної вологості і нестачі повітря. Він не гниє і є хорошою основою для субстратів.

        Кращим вибором буде спеціальний "Субстрат для пустельних кактусів", який можна придбати в квітковому магазині. Якщо немає можливості знайти готовий субстрат, то не важко зробити свій власний з однієї частини субстрату "Універсальний" і однієї частини грубозернистого піску. В суміш можна додати трохи дрібного гравію, подрібненого вугілля. Це поліпшить дренаж і збільшить вагу.
         Штучні субстрати мають ще одну важливу перевагу перед земельними сумішами: небезпечні кореневі шкідники  (кактусовий кореневий червець і інші ґрунтові шкідники) розвиваються в них набагато гірше, ніж в городній землі, тому рослини почувають себе значно краще. 

       Для пересадки використовуйте тільки свіжий субстрат. Старий ґрунт ніколи не можна використовувати вдруге! 

       Коли пересаджувати кактуси?: Молоді швидкозростаючі екземпляри можна пересаджувати щорічно. Дорослі кактуси - перевалювати через 2-3 роки в більш просторий горщик. Пересаджують дорослі кактуси, коли розміри посуду і стан субстрату починають явно перешкоджати нормальному розвитку рослин. У разі низькорослих, особливо кулястих видів, краще почекати, поки розміри кулі досягнуть краю горщика. Як тільки коріння утворюють щільний ком, можливо пора пересаджувати. З високими колоновидними кактусами спробуйте зрозуміти, коли кореням тісно в горщику. Пластиковий горщик на дотик повинен бути жорстким і не прогинатися під пальцями. Якщо коріння виходять з дренажних отворів це не завжди означає, що кактус потребує пересадки. Якщо він цвіте і спостерігається стабільний приріст, значить пересаджувати поки не варто. Якщо немає явного дефіциту простору для розвитку кореневої системи, не поспішайте з пересадкою.
      Будь
який кактус краще пересаджувати в сухий сезон. При пересадці коріння ушкоджуються і потребують лікування. Перед пересадкою кактуси не поливають днів 3-4. Якщо пошкоджені корені залишаються вологими, може мати місце інфекція і загнивання.

Пересадка кактуса

     Як зняти старий горщик?: Кактуси колючі рослини. Тому спроба звільнити кактус від горщика, швидше за все, змусить вас познайомитися з його колючками. Укол може бути досить болючим. Важливо дотримуватися заходів безпеки. Не доручайте цю роботу маленьким дітям. Оберніть кактус збоку смужкою складеної в кілька шарів газети, рушником або шматком старої штанини, використовуйте щільні шкіряні рукавички. Шипи не повинні проникати через газету, тканину або шкіру. Безпека понад усе!  Утримуючи горщик однією рукою а кактус в іншій руці (в рукавичці чи ні), спробуйте обережно провернути горщик, щоб переконатися, що рослина легко виймається. Якщо рослина легко вислизає, коріння не розрослися і не досягли краю горщика і ви побачите кореневий кому значно менший, ніж розміри горщика - не пересаджувати! Рослина не готова до пересадки, коріння має ще багато простору для розростання. В цьому випадку єдина поважна причина для пересадки: це не ідеальний горщик для свого розміру (горщик занадто великий), або вам не подобається зовнішній вигляд горщика.         

Фото з сайту http://arizonacactussales.com/

       Не намагайтеся викопати кактус, це серйозно пошкодить коріння. Треба постаратися вийняти кореневий ком з мінімальними пошкодженнями. Простіше з м'якими пластиковими горщиками. Спробуйте натиснути на дно, пом'яти горщик. Якщо не получається, переверніть горщик, утримуючи кактус рукою в товстій гумовій або  шкіряній рукавичці і легким постукуванням об край столу вибийте земляний ком. Якщо не вдається легко вийняти рослину, розріжте або обережно розбийте горщик. Це краще ніж зламати рослину.      Якщо на дні горщика є черепок, вставте в дренажний отвір олівець і легко видавіть кореневий ком. Осколок забезпечує тверду поверхню, буде розподіляти сили на велику площу, допомагаючи вам  витягнути рослини зі свого горщика. Зазвичай ви будете відчувати, що рослина подається, але якщо олівець легко проникає в ґрунт, не виштовхуючи рослини, не продовжуйте, ви можете лише пошкодити тендітне коріння.
         Якщо кактус не виходить з горщика, це, ймовірно, тому що коріння розтиснуло горщик або приросло до стінок. Якщо є місце по краях, переверніть горщик назад у вертикальне положення і вставте тонкий кухонний ніж між субстратом і стінкою горщика і зробіть повний оберт по внутрішньому краю. Якщо ґрунт сильно утрамбований або горщик з фігурними стінками ніж не входить. У цьому випадку єдиний вихід - обережно розбити горщик.

      Очищення коренів від старого субстрату: Після того як рослину звільнили від горщика, для очищення коріння від старого субстрату необхідно злегка струсити його і позбутися від більшості сипкого матеріалу. Не треба намагатися видалити весь субстрат і мити коріння. Просто струсіть те, що обсипається.
      Потім необхідно дуже ретельно оглянути коріння. Всі зморщені, мертві або з ознаками гнилі корені повинн
і бути видалені продезінфікованим гострим інструментом до чистої здорової тканини. Кактуси мають чудові здібності до виживання за умови захисту від інфекції, але вони й надзвичайно сприйнятливі до захворювання. Тканини дуже м'які, губчасті, і повні вологи, тому являють ідеальне середовище для швидкого зростання і поширення гнилі та грибкових захворювань.

        Чи підрізати коріння?: Це спірне питання між виробниками. Всмоктування води і поживних речовин відбувається за допомогою тонких кореневих волосків. Чим їх більше тим краще. Товсті і стержневидні корені служать провідниками і для накопичення поживних речовин. Вони не беруть участі в процесі всмоктування. Для формування розгалуженої мережі тонких корінців у перші роки застосовують підрізання коренів. У кактусів з товстим і стержневидним корінням обрізають біля третини кореневої системи, а в наступні роки вкорочують тільки розгалужені корінці, причому порівняно тонкі - наполовину.
     У рослин з меншими стрижневими коренями
(Ariocarpus, Lophophora, Turbinicarpus, Obregonia і т.д.) обрізають приблизно на ¼ довжини. Зрізи здорових коренів присипають дисперсної сіркою, порошком деревного вугілля. Дезінфекція інструментів обов'язкова. Після обрізки перед посадкою корені необхідно кілька днів підсушити.

      Посадка кактуса в горщик: Підготуйте горщик, у який ви хочете посадити кактус. Якщо дренажний отвір є надмірно великим, ви можете запобігти вимиванню ґрунту та гравію під час поливу. Для цього покладіть черепок старого глиняного горщика увігнутою стороною вгору прямо над отвором. Це не буде перешкоджати стоку води, але збереже субстрат і в майбутньому допоможе легше витягти кактус із горщика. Яким чином пояснимо нижче. На дно горщика потрібно помістити також дренаж (керамзит, гравій, деревне вугілля).
        Кактуси колючі рослини. Тому поводитися з ними необхідно обережно. Допоможе в роботі рушник, огорнутий
навколо кактуса або шкіряні рукавички. Під час посадки слід подбати, щоб не пошкодити коріння.
         На дно горщика насипте субстрат і розрівняйте його. Опустіть кактус у горщик. Використовуючи вузький шпатель або ложку, заповніть вільний простір. Плоскою дерев'яною паличкою з притупленим кінцем ущільніть
субстрат. Важливо посадити кактус не надто глибоко і не дуже високо, а так як він ріс до пересадки. Глибину посадки визначають за чітко видимою зеленою й коричневою границею.
       Високі і великі кактуси після пересадки необхідно закріпити за допомогою палички і шпагату.
       Якщо вам не подобається зовнішній вигляд поверхні ґрунту, завжди можете поверх субстрату насипати шар декоративного гравію, це додасть закінченого натурального
пустельного вигляду, захистить  кореневу шийку від застою води і розмиву ґрунту при поливі.

     Догляд після пересадки: Після пересадки кактус необхідно на тиждень поставити в півтінь. На відміну від багатьох інших кімнатних рослин, які поливають відразу після посадки, з кактусом цього робити не слід. Їм потрібен час, щоб залікувати рани в сухому стані. Після зцілення, і адаптації їх можна поставити на колишнє місце і полити. Вбивця номер 1 кактуса - занадто багато води! Поливайте в залежності від виду. Якщо мова йде про відносно вологолюбні види (наприклад, Hylocereus, Cereus, Trichocereus тощо), то їх поливають через кілька днів (до тижня). Для більш чутливих видів, які схильні до загнивання при перезволоженні, можна спокійно почекати ще 2-3 тижні до початку поливу. "Це краще, ніж потім шкодувати". Не хвилюйтеся, рослина не засохне, адже це кактус ...!

  

        Полив: Кактуси мають явно виражений період спокою під час якого полив дуже обмежений. В цей період рослини поливають не частіше, ніж раз на кілька тижнів. Під час сезону активного росту кактуси потрібно поливати частіше, ніж під час сезону спокою. Не існує стандартної схеми поливу для кактусів, оскільки це залежить від виду, контейнера, ґрунту, клімату і ряду інших чинників. Кращий спосіб дізнатися, скільки води необхідно вашому кактусу і як часто слід поливати, полягає в спостереженні за ним. Дайте можливість ґрунту повністю просихати між поливами. Якщо ґрунт у горщику не просихає протягом 4-5 днів це повинно вас насторожити. Можливо поганий дренаж, горщик занадто великий або неправильно обраний субстрат.  Краще поливати рідше, але як слід, ніж часто і потроху. Необхідно уникати застою води! Серйозні пошкодження коренів часто є результатом застою води, який виникає як наслідок надмірного поливу при недостатньому дренажі або його відсутності. Зайву воду після поливу необхідно вилити з піддону. Застосовуйте відстояну воду кімнатної температури. Для пом'якшення поливної води можна використовувати верховий торф або субстрат КИСЛИЙ.
       Перезволоження найбільша проблема власників кактусів, але при належному догляді її можна легко уникнути.
Частий рясний полив може привести до загнивання коренів і стебла. Зупинити цей процес дуже важко.

        Добриво: З весни до осені кактус удобрюють один раз в один-два тижні добривами з низьким вмістом азоту, найкраще NPK 5-10-10. Можна також використовувати добрива  повільного випуску, вони вносяться один раз за сезон навесні. Будьте обережні. Внесення добрив, особливо органічних, у великій кількості або у високій концентрації, може швидко погубити ці рослини. У сумнівних випадках підгодівлю краще зовсім не робити. Взагалі, кактуси підгодовують переважно мінеральними добривами в більш низькій, ніж інші рослини концентрації і тільки під час росту і цвітіння. Після пересадки починайте підгодівлі, коли знову відросте коріння і достатньо прониже субстрат. Коли коріння добре розвинеться, рослина зможе засвоювати підживки і ефективно використовувати їх для подальшого зросту.   

Як і коли підживлювати пустельні кактуси?

         Кактуси  походять з місць де ґрунти вкрай бідні на органіку і ґрунтову мікрофлору. Не варто використовувати органічні добрива, які  потребують мікроорганізмів для переробки їх в доступну для засвоєння коренями мінералізовану форму. Є небезпека що разом з органічними добривами (гній, курячий послід, незрілий компост) бактерії можуть переробити і ослаблені корені кактуса.          Кореневі волоски кактуса пристосовані до засвоєння поживних речовин  у вигляді розчинених мінеральних солей, тому саме в такому вигляді і слід давати їм підживку, регулюючи співвідношення поживних елементів (N,P,K) відповідно до пори року, виду і стану кактуса.
      Кактус із слабкою кореневою системою хворобливий і легко загине з будь якої причини. Тому в  горщику необхідно створити найсприятливіші умови для нарощування потужної кореневої системи. 
      Існує теорія що у високопоживних субстратах, де поживні речовини та вода легкодоступні, коріння не має потреби розростатися. Перегодовування, особливо азотом,  легко діагностується і проявляється відразу.  Надлишок азоту дає швидке й ненормальне розростання стебла, тканини кактуса стають пухкими, водянистими, обсяг м'ясистої частини швидко збільшується, а шкірка наростати не встигає. В результаті стебло тріскається. Перегодовані рослини втрачають опірність до хвороб та шкідників і гинуть. Земля в горщику має  бути малопоживною.
     Підживлювати кактуси потрібно, але вкрай обережно. Внесення добрив, особливо органічних, у великій кількості або у високій концентрації, може швидко згубити ці рослини. У сумнівних випадках підгодівлю краще зовсім не робити. Взагалі, кактуси підгодовують переважно мінеральними добривами з більш низькою, ніж інші рослини концентрацією і лише під час росту і цвітіння.   Рідкі підгодівлі застосовують, керуючись такими правилами:
    1. Підживлювати виключно в період росту.
    2. Застосовувати лише ті повні комплексні добрива, які за хімічним складом і дією відповідають фізіологічним потребам кактусів.
    3. Удобрювати тільки здорові рослини. Хворі екземпляри краще пересадити в бідний поживними речовинами субстрат, що буде сприяти утворенню нових коренів.
    5. Щоб уникнути опіку коріння, ґрунт перед внесенням добрив добре полити.
    6. Добрива застосовувати строго в рекомендованій концентрації. Вона коливається між 0,25-1,0%, тобто 0,25-1,0 г/л води. Краще використовувати більш слабкі концентрації, але частіше.
    7. Ніколи не підгодовувати в спекотні полуденні години.  Для цього більш сприятливі вечірній час, хмарні дні, не надто холодні та сирі. Якщо підживка вноситься при поливі знизу, то це можна робити в будь-який час дня. У період росту при сприятливих кліматичних умовах кактуси слід підгодовувати кожні 8-14 днів. Ближче до кінця періоду вегетації проміжки між підгодівлями збільшуються.
     8. Після пересадки починати підгодівлі тільки тоді, коли новоутворене коріння достатньо проросте  субстрат. Низький вміст поживних речовин стимулює розвиток коренів, це як би наслідок пошуку їжі. І тільки коли коріння добре розвинеться, рослина зможе засвоювати підживки і використовувати їх для подальшого зростання.

             Як бачите вирощування кактусів може бути цікавим і простим. Дотримуйтесь правил, пам'ятайте про особливості, не захоплюйтеся водою і добривами.

З повагою Юрій Кардаш


© 2007 ЧП Кардаш Андрей Юриевич  Дата изменения: 27.02.2016   Все права на материалы, опубликованные на сайте, защищены в соответствии с украинским и международным законодательством об авторском праве. При любом использовании материалов сайта ссылка на    www. kardash.com.ua   обязательна.